Whatapps
0555 732 87 00

Koltuk Yıkama Hizmeti

Koltuk Yıkama

Koltuk yıkama zahmetli ve zaman gerektiren bir iştir. Oturma odalarının ve salonların en çok kirlenen yerlerinden birisi de koltuklardır.

Sürekli kullanılıyor olması ya da üzerine istemsiz şekilde dökülen yiyecek ve içecekler zamanlar koltukların kirlenmesine neden olur. Koltukları temizlerken koltukların yapıldığı malzemeyi dikkate almalısınız. Deri koltukların ayrı, kumaş koltukların ayrı, kadife koltukların ayrı temizleme yöntemleri vardır. Her yöntem her koltukta uygulanmaz. Eğer koltuk kılıfı kullanıyorsanız kullandığınız koltuk kılıflarını çıkartıp etiketlerinde yazan talimatlara göre yıkamanız yeterli olacaktır. Ancak koltuk kılıflarını yıkarken fermuarlarının kapalı olması gerekir.

Kumaş koltuklarında ki lekeler için ağartıcı içermeyen deterjanlar kullanabilirsiniz. Kadife koltuk örtülerini ise kesinlikle elde yıkamayın. Ve kadife kumaşları kesinlikle sıkmayın. Kadife koltuk örtülerini amonyak katılmış su buharına tutun. Bu sayede kadife kumaş nemlenir ve yumuşar. Yumuşayan kadife kumaşı bir fırça ile fırçalayın. Eğer kumaşta hala çıkmayan lekeler var ise kuru temizlemeye götürmeyi tercih edin.

Ücretsiz Teklif Al

Koltuk Yıkama da Kullanılan Deterjanlar

Koltuk yıkama aynı zaman da her deterjan ile de olmaz. Bazı deterjanlar koltukların döşemesine zarar verebilir. Bu nedenle de her deterjanı koltuklarınızı temizlemek için kullanmamalısınız. Koltuklarınızın döşeme kumaşlarına göre deterjan kullanmalısınız. Arap sabunu çok uzun yıllardır kullanılan ve en çok tercih edilen temizlik ürünlerinden bir tanesidir. Arap sabunu doğal içerikli olması nedeniyle de hemen hemen her ev kadının vazgeçilmez ürünlerindedir. Arap sabununu koltuklarını silmek için de kullanabilirsiniz. İsterseniz arap sabunu direkt olarak koltuk döşemesine sürüp nemli bir bezle silebilirsiniz isterseniz de arap sabununu suya katıp o bir bez yardımı ile koltuk döşemelerinizi silebilirsiniz. Sildiğiniz yüzeyleri daha sonra sıcak su yardımı ile durulayınız. Sıcak su arta arap sabunu kalıntılarının çözülmesini sağlar. Bunun yanı sıra özel olarak koltuk silmek için üretilmiş deterjanlar da vardır. Bu deterjanları koltuklarınızın döşeme kumaşına göre kullanabilirsiniz. Koltuk döşemenizin üzerine direkt püskürterek kullanabileceğiniz gibi suya karıştırıp da kullanabilirsiniz. Deterjanların kullanım talimatların da nasıl kullanmanız gerektiği ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Koltuk Yıkama da Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Koltuk yıkama dip bucak temizliklerin en zahmetli kısımların birisidir. Evde koltuk yıkama makineniz var ise ya da lekeleri deterjanlar yardımı ile silecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Eğer makine ile yıkıyorsanız her koltukta makine suyunu mutlaka değiştirmelisiniz. Ve açık renk koltuklar da ister yıkama makinesiyle ister lekeleri silerek temizleyin dikkatli olmalısınız. Birçok deterjanı karıştırmak yerine koltuklar için özel üretilen ya da arap sabunu gibi doğal temizleyiciler tek başına kullanmayı tercih etmelisiniz. Eğer koltuk sileceğiniz suya az miktar da sirke katarsanız koltuklarınız daha parlak ve daha temiz olur. Sirke bakteri, virüs gibi mikropların ölmesini de sağlar.

Hemen her yaşam alanında bulunan koltuklar farklı renk ve şekillerde üretilebilmektedir. Kullanımının her alanında kirlenmeye müsait olan koltukların korunması için ev ortamında üzerinde örtü serilmesi mümkündür. Ama günün çoğunluğunu geçirdiğiniz ofis ortamında bu işlemin yapılması hem komik bir görüntü oluşturacak hem de sizin kendinizi rahat hissetmemenize neden olacaktır. Bu noktada yapılabilecek tek şey koltukları direkt kılıflarıyla kullanmak ve gerektiğinde koltuk yıkama işlemi ile temizlenmesini sağlamaktır.

Koltukların yıkanması için herhangi bir şekilde su ya da sabun dolu küvete gerek duyulmaz. Bu işi tam anlamıyla yapabilen makineler bulunmaktadır. Makineler yardımıyla koltuklar ıslanır, sabunlanır, içerisindeki, lekeler ve kirler yumuşatılarak yeniden makine içine çekilir. Sonrasında ise tamamen suyun çekildiği koltuklar kuru bir şekilde sizlere teslim edilir. Bu işlemi yapmak için ev tipi halı yıkama makineleri tercih edilmemelidir. Aksine yalnızca koltuk yıkama işleminde kullanılacak olan makineler üretilmiştir. Büyük ama etkili olan bu makinelerin yıkanma esnasında ortama herhangi bir şekilde kir ya da ıslaklık sunması mümkün değildir. Makine sanki kuru temizleme yapıyormuşçasına koltuğun kuru şekliyle temizlenip, yine sizlere kuru haliyle teslim edilmesini sağlar.

Koltuk yıkanırken ortamda bulunduğu noktadan farklı bir yere götürülmesine gerek yoktur. Bulunduğu yerde kısa sürede işlem tamamlanabilecektir. Bu nedenle koltuk yıkama işlemi için kendinize müsait bir gün belirleyerek temizlik şirketinden size o gün randevu vermelerini isteyebilirsiniz. Koltuklar hemen yıkandıktan sonra kullanıma hazır olacaklardır. Ama içerisinde az da olsa nem olacağından şüphe yoktur. Bu nedenle koltuklar yıkandıktan sonra bulundukları odayı havalandırmak hem koltuklardaki nemin kurumasını hem de odanın kötü kokmasını önleyecektir. Yıkama işlemi esnasında ilaçların etkili bir şekilde temizlik yapması için seçilen deterjanlar tamamen hoş kokulu olacak şekilde seçilmelidir. Zaten temizlik esnasında ortama yayılan kokudan sonrasında koltuklara gelecek olan esansı fark etmeniz mümkündür. Koltukların başlıkları ya da kollukları da makinelerin farklı başlıkları sayesinde yıkanabilecektir. Bunun için makinelere ek olarak gönderilen ince uçlu başlıklar her noktanın kusursuz temizlenmesini sağlayacaktır.

Ücretsiz Teklif Al


Bilgileri eksiksiz gönderin, size hizmet bedelini gönderelim.

Abone OL
Bültene abone olarak güncel fırsatlardan yararlanabilirsiniz!
Güncel Yazılarımız