Whatapps
0555 732 87 00

hastane temizligi

Sağlıklı Yaşamlar Sunan Ortamlara Hastane Temizliği

Hastaneler insanlara sağlık sunmak amaçlı kurulmuş kurumlardır. Her yerde ve hemen her noktada bulunan sağlık kurumları her kesimden insanların yer aldığı, başvurduğu yerlerdir. Bilindiği gibi hastanelere gelen hemen herkes bir rahatsızlık nedeniyle gelmektedir. Çok farklı hastalıklar bulunmakta ve bunların çoğu da bulaşıcı olmaktadır. Hastalıkların bulaşıcı olması çok tehlikelidir. Kişinin bağışıklık sistemi zayıf olacak ayrıca kişilere de bulaşma ihtimali yüksek olacağından ortamdaki temizlik çok önemlidir. bu nedenle hastanelere giderken temiz ve hijyenik olduğundan emin olmanız gereklidir. Hijyen hastanelerde en temel etken olmalıdır. Bunun dışında kalan her şey bir şekilde hallolabilse de insanlar sağlık amaçlı gittikleri yerin mutlaka hijyen koşullarına uygun olmasını isteyecektir.

Hastanelerde Tıbbi Atık Temizliği

Hastanelerde atık olarak görülen tıbbi ürünler tek kişiye özeldir. İnsanların tek bir ürüne sahip olması hem hijyen kurallarının katılığından hem de insan sağlığına verilen önemden dolayıdır. Ama tıbbi malzemelerin çok büyük orandaki kısmı tek kullanımlık olmaktadır. Tek bir kez kullanılan ve sonrasında atık kategorisinde değerlendirilen bu ürünler özel ve ayrı bir noktada toplanarak yine özel bir yerde imha edilmelidir. Aksi halde sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Hastane temizliği içinde en önemli olan şey tıbbi atıklardır. Bu atıkların çöpü ayrı olmazsa bir başkasının vücudundan gelen bir hastalık diğer hastanın minik bir yara izinden bile bulaşarak sağlığı tehlikeye atacaktır. Bunun olmaması adına mutlaka tıbbi atıkların ayrı bir noktada toplanma şartı vardır.

Hastane Temizliğinde Hijyen Nasıl Sağlanır?

Bilindiği gibi hastane çok fazla insanın sürekli olarak geldiği bir yerdir. Bu nedenle kişiler mutlaka sağlıklı ve temizlenmiş bir ortam olmasını isterler. İnsanların temiz ve hijyenik bir ortamda hizmet alması herkesin istediği bir durumdur. Bunun için de hastanelerin hemen her gün temizlenmesi önemlidir. Eğer hasta hastaneye geldiğinde ortamı temiz görmezse maalesef ki ortamdan memnun kalmayarak hastalığının tedavisinin böyle bir ortamda mümkün olmayacağını düşünebilir. Aynı zamanda hastane temizliği zaten hasta olmuş ve bu nedenle bağışıklık sistemi düşmüş olan insanlarda bir de ekstra mikrop oluşumu yaratacağından önemli bir konu olmakta bunu biraz da yönetim düşünmesi gerekmektedir.

Hastanelerde Zemin Temizliği

Zemin temizlikleri her ortamda önemlidir. Bu hastanelerde daha fazla görülmektedir. Çünkü yerden kalkan mikroplar havaya yükselerek zaten hasta olan kişilerin daha da hasta olması demek olabilmektedir. Bu durumlarda hastaların hastane yönetiminden şikayetçi olması bir kenara maalesef ki kişilerin sağlık durumlarının çok daha kötüye gitmesi işten bile değildir. İnsanların sağlığı için açılan kurumlarda zemin temizliğinde anti bakteriyel deterjanlar kullanılmalı ve mümkün oldukça galoş kullanımının yaygınlaştırılması sağlanmalıdır. Hastane temizliği içerisinde galoş kullanımı temizliğin çok daha uzun süre devam etmesi adına önemli bir unsur olur.

Write a comment