Whatapps
0555 732 87 00

dis-cephe-temizligi

Dış Cephe Temizliği Ne Demektir?

Dış cephelerin temizliği ve binaların camlarının temizliğinin yapılması işine denir. Binaların dış temizliğinin belli aralıklarla yapılması gerekir. Hem dış cephenin hem de camların ilk günkü görüntüsüne kavuşması için bu temizliklerin düzenli yapılması gerekmektedir. Binalarımızın dış cephe temizliği binalarımızın dış görünüşünü de etkiler. Temizliği düzenli yapılan bina yepyeni görünür. Bu da şehirleşme şehrin güzel bir görüntüye kavuşması için gereklidir. Bu temizliğin yapılışı sırasında güvenlik çok önemlidir. Binaların dış cephe ve cam temizliğini genelde temizlik şirketleri yapar ve bu temizliği yaparken de gerekli tedbirleri alırlar. Temizliği yapan birer insan olduğu için bu iş de binaların dış cephe temizliği ve yüksek camları silmek olduğundan daha da dikkat etmek gerekir. Sonuçta insan sağlığı söz konusudur.

Dış Cephe Temizliği Malzemeleri Nelerdir?

Binaların dış cephesinin ve yüksek binaların camlarının silinmesi için bazı özel malzemelere ihtiyaç vardır. Öncelikler binanın dış materyaline uygun olan temizleyicinin seçilmesi gerekir. Bu temizleyici binanın bir köşesinde denenir temizliği güzel yapıyorsa o temizleyici madde ile temizliğe başlanır. Daha sonra temizliği yaparken üzerine çıkılacak vinç, gereklidir. Bu vincin yerine bazen çatıya sabitlenen bir sepet de kullanılabilmektedir. Bunlarla birlikte uzatılabilir fırçalar, çekbaslar, bezler gereklidir. Camın temizliği de yine özel karışım cam silici maddelerle yapılmaktadır.

Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle dış cephe temizliği ve cam temizliği yapılacak olan binanın yükseklğine uygun bir vinç veya sepet monte edilir. Daha sonra binanın dış cephe kaplamasının özelliğine uygun temizlik maddesi seçilir. Paslanmaz pvc, mermer, paksiding, alüminyum kozmopolit, metal, mozaik, granit gibi dış cepheye göre ayrı ayrı temizleyicilerden uygun olanla temizliğe başlanır. Temizlenecek olan bölge parsellenir ve parsel parsel temizlenir. Her bir bölüm bitince diğer bölüme geçilir. En son olarak üzerinden silinir. Dış cephe ve cam temizliğinde kullanılan malzemelerin temizliği yapılan yerin kirlenmesini geciktirici etkisi vardır. Bu sebeple bu mekanların yıl içerisinde bir veya iki kez yapılması yeterli olmaktadır. bir diğer yöntem de sabunlama ve yıkama sistemidir. Bu her bina için uygulanamayabilir. Çünkü sabunlanan bölgenin tazyikli su ile yıkanması gerekmektedir. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da önce dış cephenin temizlenmesi daha sonra camın silinmesidir.

 Dış Cephe Temizliği Fiyatları

Dış cephe temizliği ve cam temizliği her ne kadar kolay gibi görünse de oldukça zor ve tehlikeli bir iştir. Buna bağlı olarak yapılan işin el emeği ve zorluğu düşünülerek fiyatlar belirlenmektedir. Fiyatlar metrekare üzerinden hesaplanmaktadır ve ona göre binada yapılan keşifle fiyat verilmektedir. Bina sahibi veya sahipleri verilen miktarı kabul ederlerse şirket gelip temizliğe başlamaktadır. İşin bitiminde belirlenen ücret şirkete ödenir. Bu arada şirket çalışanları sigorta kapsamında çalıştıkları için alına ücretin bir kısmı onların sigorta işlemleri için kullanılabilir.

Write a comment